Zajímavé odkazy
Čtení a literatura
Ptejte se knihovny − takový knihovnický otec Fouras, jejž zaštiťuje Národní knihovna ČR. Do 48 hodin zodpoví jakékoliv vaše otázky. Jeho moc je násobena spoluprací českých knihoven.
BiblioHelp: biblioterapie na webu − Budete-li v úzkých, vezme Vás díky těmto stránkám kolem ramen kniha a pomůže Vám roztrhat kazajku, která svírá až příliš.
Česká bibliografická databáze v sobě soustřeďuje informace o knihách vydaných v českém jazyce i jejich autorech a také informuje o knižních novinkách. Pro své registranty navíc nabízí možnost tvorby databáze vlastněných, přečtených i oblíbených knih, hodnocení knižních titulů či psaní komentářů.
Čítárny propagují knihy, které nepatří do sběru, určené všem věkovým kategoriím a také informují o dění kolem čtení a literatury.
ČteSyRád - Čtenářův Sympatický Rádce disponuje velkým přehledem a vůbec mu nečiní problém podle Vámi zvolených kritérií vybrat knihy právě pro Vás.
iLiteratura poskytuje informace o aktuálním dění ve světě literatury napříč světadíly, a to jak pro laickou, tak i odbornou veřejnost.
Knihovnice čili Ranec plný recenzí knih nejrůznějších žánrů. Autory těchto recenzí jsou sami čtenáři.
Patříte-li mezi ty, kdo by si rádi prolistovali středověké rukopisy, o něco mladší prvotisky, prohlédli historické mapy či dokumenty? Díky virtuálnímu badatelskému prostředí, jež poskytuje Manuscriptorium, máte jedinečnou příležitost. Směle, jen směle! (Nejen) Kosmova kronika či Codex Gigas už na Vás čekají!
Pozoruhodný projekt pod záštitou UNESCO World Digital Library Vám umožní nahlédnout do pokladů knihoven a archivů (až 10000 let starých) 193 zemí světa. WDL nabízí kromě vzácných rukopisů, map a tisků také filmy, zvukové nahrávky a fotografie.
Elektronické a zvukové knihy a mluvené slovo vůbec
Audioknihy-online soustřeďují přes 200 audioknih či dramatizací převážně v podání známých hereckých osobností. Rybníčkem, z nějž původci stránek vybírali, je YouTube.
E-knihovna umožňuje stahovat zdarma elektronické verze vybraných titulů. Tuto lahůdku má na svědomí Městská knihovna v Praze a díky ní se můžete on-line setkat mj. s Karlem Hynkem Máchou, Boženou Němcovou, Karlem Čapkem, Sherlockem Holmesem či pohádkami...
Google knihy nastřádaly již opravdu velkou knihovnu. Najdete v ní náhledy i plné texty milionů knih z knihoven a vydavatelství celého světa. V češtině i mnoha dalších jazycích.
Čtenářský deník nabízí „povinnou četbu“ ve zvukové podobě vynikajícího střihu ke stažení zdarma. Projekt Českého rozhlasu, díky kterému můžete „vzít Boženu do metra“ a „Aloise na kolo“, nenabízí jen díla autorů, kteří se povinnou četbou stali už poměrně dávno, ale třeba také Jaroslava Rudiše...
Lit2Go skýtá možnost poslechu více než 200 titulů v angličtině (formát mp3). Za zmínku stojí také skutečnost, že každá audiopasáž je doplněna odpovídajícím textem ve formátu pdf. Hodláte rozvinout své dispozice mluvčího v AJ? Ideální pomůcka.
Panáček v říši mluveného slova ukrývá rozsáhlou databázi informací o nahrávkách mluveného slova.
Pomocné ruce pro potýkání s jazykem (nejen) českým
Pravidla českého pravopisu napoví správné tvary jmen i sloves a provedou Vás nejúskalnějšími úskalími.
Internetová jazyková příručka je opora par excellence! Více slov netřeba. Okuste sami. Režie: Ústav pro jazyk český osobně.
Slovník českých synonym dokládá, že se čeština nerada spokojuje s šedí. A co my, uživatelé?
Etymologický slovník se vydává ke kořenům slov. Sympatický počin, ovšem zasloužil by si rozšíření.
Slovník cizích slov srozumitelně vysvětlí kupř. rozdíl mezi adaptací a adopcí, abstencí a absencí...
Vokabulář webový podává představu o slovní zásobě staročeštiny a neopomíjí ukázky z literárních památek.
Nápověda pro práci s dokumenty
Pravidla pro bibliografické citace pomohou obstát při soupisu zdrojů Vámi psaného textu odborného či populárně naučného rázu.
Pro děti
Čtení pomáhá je pozoruhodný projekt, díky němuž mají děti i mládež od 8. dubna 2011 šanci přispět finanční částkou, kterou získají přečtením vybraných knih, na charitativní počiny. Zkrátka, milé děti, milá mládeži, čím více přečtete, tím více dobré věci přispějete. Čili výchova k altruismu v praxi!
Čtyřlístek, přes 50 let pořád ve stejném složení: Fifinka, Bobík, Myšpulín a Pinďa. Co víc dodávat?
Stránky Dějiny udatného českého národa vycházejí z velmi zajímavé knihy Lucie Seifertové, kterou najdete i u nás v knihovně.
Milé děti, Webík jsou skvěle vyladěné stránky Českého rozhlasu pro vás. Můžete si tam najít pohádky pro malé a větší k poslechu, něco zahrát, něco se dozvědět, ale můžete tam i poslat své básničky, povídky či videa...
Pod čarou
Lahůdky pro různé chutě čtenářstva z kuchyně Českého rozhlasu
Meteor uvítají ti, koho těší populárně-vědecké čtivo věnované vesmíru, přírodě i její součásti, člověku. Příjemná záležitost sobotního rána (zde si představte vrnění) pro všechny generace. (Premiéra: ČRo Praha, SO: 8.05)
Zápisník zahraničních zpravodajů, pořad ČRo s jednou z nejdelších tradic, ocení příznivci cestování a jiných kultur. (Premiéra: ČRo Radiožurnál, NE: 9.05)
Zelný rynk, literárně-publicistický magazín Aleny Blažejovské, si po léta udržuje vysoce nastavenou laťku. Jde o ostrůvek alternativních myšlenek i hudby v mnohdy příliš jednobarevném moři ČRo Brno. (Premiéra: ČRo Brno, SO: 17.05)
Inspirátoři našich stránek: Děkujeme!
Městská knihovna Dolní Bousov − stránky pro dospělé čtenáře,
Knižní doupě − mňam, moc dobré stránky téže knihovny pro děti.