Hr, yk víz y

V této rubrice se budete, pokud možno pravidelně, setkávat s kvízy či soutěžemi (možná i jinými hravostmi), které se budou týkat literatury. Vždy po dvou měsících ze správných odpovědí poslaných na adresu jan.krcma@gmail.com vylosujeme jednoho. Stane se výhercem knihy. Hodně zdaru, ne zmaru!

 

P. S. Skutečný název rubriky je pořád někde schovaný. Tento (Hr, yk víz y) je prozatímní. Těšíme se na to, že nám ten skutečný sdělíte. Dnes, kdy se tato rubrika zrodila, je 8. dubna. Po dvou měsících Vaše návrhy umístíme do ankety a budete si moci vybrat jediný. Ten správný. Na Vaše tipy čeká návštěvní kniha!

*č*a*s*

Po dvou měsících a pěti dnech... stále čekáme! ;-)

Po několika letech... stále čekáme! ;-)

 

2) Kolo březnové s jarníma očima (25. 3. - 25. 5. 2020)

Zadání A: Tentokrát se v přesmyčkách ukrývají jména spisovatelek píšících pro čtenářky. Zkuste je objevit!

a) já, varan, koláček,    b) Aviat dá vánek,    c) Ha, kápla slina! Wow!    d) kořivá salta a JVC.

Zadání B: Slyšte: Zalovili jsme v literatuře, která je obecně známá, a z pěti a více knih vyabstrahovali pět výrazných literárních postav. Ke každé z oněch postav náleží místo, se kterým je spjatá, a také zvíře, ke kterému má nějaký vztah. Vaším úkolem je dát dohromady pět správně utvořených trojic.

(Pozn. Aby to nebylo úplně snadné, stala se součástí nabídky také trojice, která je abstrahována z většího množství knih jednoho autora, v nichž se autorovo literární alter ego postupně přeměňuje, a má tedy několik vrstev. K jedné z nich patří jisté místo, k další jisté zvíře. Snad nám tu šmodrchanici odpustíte:-)

a) postava: Kilgore Trout, Jack Stapleton, Winston Smith, J. van Toch, Karl Sternau.

b) místo: Londýn, Kondong Bandoeng, Ilium, Barrenfet, Dartmoor.

c) zvíře: mlok, krysa, pes, papoušek, kůň.

Zadání C (Děkuji autorovi nápadu Mariánu Končákovi!): Zvolte si literární postavu a konkrétní scénu, jíž je v určité knize vystavena. Poté vyfotografujte výraz své tváře a k výsledku připojte popisek, o kterou literární postavu jde a ve které scéně se takto tváří (Kupříkladu pořídíte snímek své rozlícené tváře – v ideálním případě s brýlemi – a napíšete k tomu popisek „Harry Potter, když dostal od Snapa za trest vyleštit školní trofeje“.). Výsledek nám pošlete na adresu jan.krcma@gmail.com, rádi jej s Vaším souhlasem zveřejníme.

 

1) Kolo dubnové s lehkým přesahem do května se nakonec stává kolem dubnovo-květnovým s lehkým přesahem do června (8. 4. - 8. 6.). Vždyť to přece nemůžu vyhrát sám! ;-) *č*a*s* Naštěstí se tak nestalo :-)

Zadání: Najděte v přesmyčkách ukrytá jména spisovatelů literatury pro děti a mládež!

a) urval štep,     b) Rek, zvěd sáněk,     c) čilá Honda a kov os,     d) okopává za vichr.

A nyní, dámy a pánové, (zde byste měli slyšet zvuk malého bubnu taktéž zvaného virbl) dovolte nám vyhlásit vítěze. Stává se jím slečna Kateřina Běláková a my jí z plna hrdla blahopřejeme! Úspěšně odhalila Pavla Šruta, Zdeňka Svěráka, Hanu Doskočilovou a také Ivu Procházkovou. Má poklona! JK

P. S. Další kolo představíme snad do konce týdne.

P. P. S. Vidím, že jsem se trochu (hmmm:-) přecenil. Bude to o něco později. Až bude domluvena a předána odměna pro první výherkyni.