Kateřina
26.11.2015 10:36V tomto školním roce teprve podruhé. Scházeli mi. Družinka je pro knihovnu velmi důležité návštěvnictvo.
Přišli den před svátkem svaté Kateřiny, kterou jsme si spolu chtěli připomenout.
Začali jsme důležitou otázkou: „Kdo je svatý?“ Nesnadné pro dospělce, natož pro dítě. Ale ne nezodpověditelné! Pak jsme se protkávali dále: „Jak toho, kdo je svatý, poznáme?“ Odpovědi byly někdy šalamounské („Má to napsáno pod svým obrázkem.“), jindy do různé míry znalé. V tu chvíli bylo namístě zmínit některé známé světce, ukázali jsme si jejich zobrazení a ta dopomohla, jako v případě rozpoznání svatozáře. Malou neznámou se staly atributy světců – ostatně Barbořin a Kateřinin meč by i u starších mohl vzbuzovat dojem, že šlo o bojovnice (konec konců by to metaforicky byla pravda ;-) Na řadu přišly legendy – okolnosti jejich vzniku a historická věrohodnost (děkuji, Luci!).
A poté už Kateřina. Legenda o ní je známá a velmi působivá. Děti s napjatým očekáváním poslouchaly a pokoušely se odhadnout, kudy se v jistých místech Kateřinin osud odvine.
Ke slovu se dostalo vnímání světců v průběhu staletí. Zastavili jsme se u Kateřinina středověkého vřazení mezi 14 pomocníků v nouzi v období morové epidemie a hlavně u Karla IV., velkého ctitele světců a zejména svaté Kateřiny. Zobrazení krásné kaple, již jí nechal zasvětit, děti povzbudilo k dalším asociacím, které se jim ke Karlovi vázaly. Následovalo baroko a s ním příklad vnímání kultu světců v podání jednoho z nejpovolanějších – Adama Václava Michny z Otradovic (pustili jsme si píseň věnovanou svatému Václavu a děti na cestu dostaly text a notový zápis písně O svaté Kateřině mučedlnici ze Svatoroční muziky).
Zbývalo jen připomenout patronství, která jsou svaté Kateřině přisuzována, zasvěcení Dolní Vsi a osad právě této světici, přiblížit hornoveskou sochu od Václava Krumla, k níž se školní družina v nejbližších dnech hodlala vydat, a předat fryštácké pohlednice, kde je zachycena.
Byť nám tentokrát scházelo prohlížení knih, Kateřinin příběh děti vtáhl natolik, že nacházely mnohé nečekané spojitosti. Děkuji Vám, milí přátelé, za obohacení!
Zdroj obrázku: poutnik-jan.cz, autor: Zdirad K. Čech
—————
P. S. A na doplnění ještě trochu Michnovy vroucnosti, abyste měli možnost dotknout se barokního vztahu ke světcům...