Lidé knihovny

 

Když jsme přemýšleli, jak bychom se Vám představili, aby toho nebylo moc napsáno, ale abychom tím zároveň řekli mnoho, napadlo nás v duchu oblíbeného hesla "Řekni mi, co čteš..."*, že uvedeme své oblíbené autory a navíc dodáme, co u knih, které máme v oblibě, nacházíme.

---

* Mimochodem, s touto větnou zkamenělinou si poradil sympaticky Ilja Ilf. Pro inspiraci uvádíme: "Řekni mi, co čteš, a já ti povím, komu jsi tu knihu ukradl."

---

Vedoucí

 

Mgr. Pavel Nášel

Autoři: Jako kluk jsem nevynechal žádnou májovku nebo foglarovku, která byla k mání. Dnes spíše historické romány, literatura faktu, cestopisy apod.

A z autorů − Paolo Coelho, J. R. R. Tolkien, Philipp Vandenberg, Mika Waltari, ale i Ed McBain. Z našich pak určitě Karel Čapek, Zdeněk Zapletal nebo Antonín Bajaja (s posledními dvěma jmenovanými jsem dokonce měl tu čest spolupracovat během svého působení v rozhlase).

Co nacházím u svých oblíbených knih? Už jako kluk jsem knížky přímo hltal a byl jsem pravidelným návštěvníkem zlínské knihovny (tehdy ovšem ještě v Gottwaldově). Tato záliba mi zůstala doposud, i když dnes už spíše než kvantita převažuje kvalita. (Kde také pořád ten čas na čtení brát, že…?)

 

Knihovníci

 

Anna Zapletalová

Autoři: Ilona Borská, Robert Fulghum, Pavla Jazairiová, Betty MacDonaldová, Jaroslav Seifert, Zdeněk Svěrák, Václav Špillar, Ludmila Vaňková, Jiří Žáček...

Co nacházím u svých oblíbených knih? Rozhled a vidění, psychologický a lidský vhled do postav, přírodní a místopisné popisy, vcítění se do určité dějinné epochy...

 
Mgr. Jan Krčma
 

Autoři: Pavel Čech, Ivan Diviš, Julien Green, Graham Greene, Vladimír Holan, Karel Kyncl, Radim Palouš, Ernesto Sabato, William Saroyan, Ernest Thompson Seton, Pavel Šrut, Jaromír Tomeček, Ivan Vyskočil, Ivan Wernisch...

Co nacházím u svých oblíbených knih? Fantazii, hravost, snovost, ale i  přesah (nejen filosofický), porozumění přírodě či zájem o jedince na okraji.