Milníky knihýky

29.07.2016 13:12

A je to tady, vážení a milí!

Dnes v 10.45:49 byla vypůjčena 77777 výpůjčka. (Pohodlně se usaďte, čeká nás trocha archeologie.)

Aby uvedené číslo nepůsobilo tak cukrkandlově romanticky, musíme něco dodat: jedná se o 77777. výpůjčku přes výpůjční systém Clavius, který byl ve Vaší knihovně zaveden v roce 2006. Prvních sedm výpůjček mu knihovnice paní Anna Zapletalová umožnila v rámci premiéry zakusit 6. 12. 2006 (šlo o Haškovcovu Galerii géniů [ta si toho dne prožila první testovací dvojvýpůjčku], Schollovy Slavné romány 20. století [také šlo o testovací dvojvýpůjčku], Cesty současné literatury pro děti a mládež, Literaturu v kostce od Marie Sochrové a České zvyky a obyčeje od Aleny Vondruškové [poslední tři zmíněné tituly si toho dne užily jednu výpůjčku]).

Půjčování přes Clavius se pak ve fryštácké knihovně naplno rozjelo od čtvrtku 26. července 2007, kdy bylo 24 čtenáři, již toho dne knihovnu navštívili, vypůjčeno prvních 149 knih (Pozn. To působí hodně mytologicky, leč systém to tvrdí.).

Pro úplnost je také třeba doslovit, že výpůjčky periodik z fondu knihovny plynou přes Clavius až od pondělí 1. září 2014, kdy bylo naostro vypůjčeno prvních 6 časopisů (3 D Testy, 2 exempláře časopisu Simpsonovi – Bart Simpson a 1 Krimi jedním dechem).

Druhá zmíněníhodná skutečnost se váže k velmi oblému přírůstkovému číslu – 30000. Pod tímto číslem byla 17. června 2016 v 10.54:32 do Clavia zapsána kniha O líné babičce autorky Aleny Kastnerové. Důkaz přikládáme (i s výpůjčním pultem, který všechny zmiňované výpůjčky pamatuje).

(h)my z knihovny

P. S. A co při této vzácné příležitosti za sladkou odměnu nadělíme výpůjčnímu systému, pultu, Vám a nám? Mlsavou písničku interpreta také dostatečně oblého jména! Dámy a pánové: 10000 Maniacs!